Kościół

Zabytki sztuki sakralnej

We wnętrzu okazałego kościoła na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny, wykonany w 1892 r. w stylu barokowym przez krakowskiego artystę Kazimierza Chodzińskiego. Umieszczono w nim duży obraz św. Urbana - patrona tutejszej parafii (na zmianę odsłaniane są obrazy Wniebowzięcia NMP, pędzla Piotra Bohuma oraz św. Barbary, pędzla Jana Bąkowskiego z Krakowa). Po obu stronach znajdują się figury świętych apostołów Piotra i Pawła; w zwieńczeniu artysta umieścił Boga Ojca z berłem i kulą ziemską, w otoczeniu aniołów, oraz rzeźbę Ducha Świętego w promienistej glorii. Uwagę zwraca także bogato dekorowane, pozłacane tabernakulum, w którego bocznych wnękach umieszczono figurki dwóch klęczących aniołków adorujących Ukrzyżowanego Chrystusa (we wnęce środkowej).

Z prezbiterium, które zdobią ponadto: witraż z wizerunkiem Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz współcześnie wykonany fresk przedstawiający Ojca Świętego Jana Pawła II na tle klasztoru jasnogórskiego, wchodzi się do bocznej kaplicy, w której znajdują się drewniane rzeźby Świętej Rodziny. Na ścianach zobaczyć można: malowidło z wizerunkiem św. Barbary, patronki górników, a po przeciwległej stronie fresk ukazujący św. Maksymiliana Kolbego. Na witrażu okiennym przedstawiono postać św. Kazimierza Królewicza. Po prawej stronie łuku tęczy znajduje się ambona z obrazem Chrystusa Dobrego Pasterza, na zaplecku i tablicami Dekalogu oraz małą figurką Baranka, w zwieńczeniu baldachimu.

W nawie głównej kościoła są jeszcze dwa ołtarze boczne, sprowadzone w 1892 r. staraniem ks. J. Bielenina z Kościoła Mariackiego w Krakowie. W ołtarzu po stronie lewej umieszczono obraz przedstawiający wizję mistyczną św. Małgorzaty Alacoque, której Chrystus objawił tajemnicę swego Miłosiernego Serca. W roku 4 grudnia 2000, bp. ordynariusz Tadeusz Rakoczy poświęcił Obraz Miłosierdzia Bożego (namalowany przez artystę z Częstochowy - Bulika). Po obu stronach znajdują się stare drewniane figury dwóch świętych Ewangelistów. W prawym ołtarzu bocznym umieszczono obraz Matki Bożej Różańcowej - Najświętsza Maryja Panna przekazuje różaniec św. Dominikowi, obok klęczy św. Katarzyna ze Sieny. Po obu stronach obrazu znajdują się figury dwóch pozostałych świętych Ewangelistów.

Po lewej stronie kościoła znajduje się kaplica Pana Jezusa z figurą Ukrzyżowanego Zbawiciela Świata, wybudowana w latach 1933-1934. 17 maja 1937 r. została poświęcony przez abp. Adama Stefana Sapiehę.

Na przełomie 1995/1996 roku nastąpił gruntowny remont kościoła ze względu na zniszczenia przez "szkody górnicze". Wymieniono posadzkę, odnowiono całą polichromię (odnowił Mieczysław Chromy). Na nowo urządzona kaplicę krzyża wybudowaną w latach 1933-1934. Na ołtarzyku pod krzyżem wstawiono figurę Matki Boskiej Fatimskiej, przywiezioną przez pielgrzymkę parafialną do Fatimy w roku 1995 i tam w kaplicy objawień poświęconą. Od maja do października 13-tego każdego miesiąca odprawiane są nabożeństwa fatimskie.

W nawie głównej świątyni uwagę przykuwa 7 dużych okien witrażowych z postaciami Matki Bożej, św. Józefa oraz Świętych Pańskich; ósmy witraż przedstawia postać św. Urbana, patrona tutejszej parafii.

Wizerunki Świętych Pańskich (głównie pochodzenia polskiego) zobaczyć można także na freskach zdobiących sklepienie nawy głównej świątyni. Wszystkie wykonane zostały w latach 1950-1951 przez Mariana Konarskiego z Krzeszowic.

Obrazy Drogi Krzyżowej wiszące na ścianach świątyni ufundowane zostały w 1877 r. W przedsionku umieszczono dwie tablice pamiątkowe, poświęcone parafianom, którzy wznosili tutejszy kościół w latach 1874-1876, oraz żołnierzom II kompani strzeleckiej "Brzeszcze" oświęcimskiego batalionu obrony narodowej, którzy oddali swe życie w obranie ojczyzny we wrześniu 1939 r.
Ołtarz główny

Ołtarz boczny - lewy