Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie po mszy św. o 7.00, oraz po mszy św. wieczornej, o 17:30.

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Narzeczeni pragnący zawrzeć w Kościele Katolickim Sakrament Małżeństwa powinni zgłosić się w kancelarii parafialnej trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu.

Potrzebne dokumenty:

1. Metryka chrztu (ważna 6 miesięcy)
  2. Metryka zgonu współmałżonka (dotyczy owdowiałych)
  3. Dowód osobisty
  4. Świadectwo nauki religii z ostatniej klasy szkoły średniej lub zawodowej
  5. Zaświadczenie o przyjętym sakramencie bierzmowania
  6. Zaświadczenie o udziale w konferencjach dla narzeczonych (kurs przedmałżeński) i rozmowach w Katolickiej Poradni Rodzinnej - trzy rozmowy
  7. Zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach (gdy były głoszone poza naszą parafią)
  8. Zaświadczenie o odbytych spowiedziach przed ślubnych (dostarczamy bezpośrednio przed ślubem)
  9. Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny

Katolicka Poradnia Rodzinna
Ilona Kwaśny, tel. 511 187 600

udziela porad w zakresie:
  • Naturalne metody regulacji poczęć
  • Ochrona życia poczętego
  • Problemy małżeńskie
  • Problemy wychowania z dziećmi i młodzieżą - dla rodziców
  • Problemy wieku dojrzewania - dla młodzieży

przeprowadza obowiązkowe rozmowy z narzeczonymi w ramach kursu przedmałżeńskiego

SAKRAMENT CHRZTU

Chrztu Świętego udzielamy w trzecią niedziele miesiąca na Mszy świętej o godzinie 10.15. W razie konieczności, w wyjątkowych sytuacjach, także w innym terminie, który trzeba uzgodnić z duszpasterzem.

Zapisy dziecka do chrztu dokonujemy w kancelarii parafialnej, najlepiej w tygodniu poprzedzającym niedzielę chrztu, przedstawiając następujące dokumenty:
  1. Odpis aktu urodzenia dziecka z USC
  2. Metrykę ślubu kościelnego rodziców dziecka
  3. Zaświadczenie dla chrzestnych

Chrzestny
  • Chrzestnym może być chrześcijanin, który przyjął sakrament bierzmowania, ukończył 16 lat i prowadzi życie zgodne z wiarą katolicką. Zaświadczenie wydaje parafia w miejscu zamieszkania chrzestnego.
  • Rodzice i chrzestni powinni w czasie chrztu dziecka przystąpić do Komunii Świętej.
  • Przygotowanie do chrztu odbywa się w sobotę przed niedzielą chrztu po Mszy Św. wieczornej, w salce katechetycznej.

POGRZEB

Rodzina powinna zadbać o to, aby chory przyjął Sakrament Namaszczenia Chorych, kiedy jest tego świadomy. W nagłych wypadkach wzywamy kapłana zaraz. Przy załatwieniu spraw związanych z pogrzebem potrzebne są dokumenty:
  1. Karta zgonu od lekarza
  2. Zaświadczenie o udzieleniu Sakramentu Namaszczenia Chorych i wiatyku (ostatniej Komunii Świętej), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala)

Uczestnicy pogrzebu winni zachować modlitewne skupienie, starać się na pogrzebie przystąpić do Komunii Świętej. O spowiedzi pamiętamy wcześniej, a nie w czasie pogrzebu.