Patroni

• Święty Urban

Św. Urban I - święty Kościoła katolickiego, papież – jego pontyfikat przypadał w okresie od 222 do 230.

Wzmiankowany jest przez Euzebiusza w jego historii oraz imię jego wymienione jest w Coemeterium Callisti, ale o jego życiu niewiele wiadomo. W brewiarzu katolickim (z 25 maja) mówi się o licznych nawróconych, między którymi są św. Cecylia, jej mąż Walerian i jego brat Tyburcjusz. Uważany jest za męczennika, a pogrzebany został na Coemetarium Praetextati.

Na miejscu męczeństwa św. Cecylii, na Trastevere, kazał zbudować kościół w którym spoczywają szczątki, patronki muzyki. Według Martyrologium św. Hieronima został pochowany na cmentarzu Kaliksta przy Via Appia. Jest patronem winnic, jego wspomnienie liturgiczne przypada na 25 maja. W tym samym czasie antypapieżem był św. Hipolit.
  • Święty Idzi

Najstarszy żywot św. Idziego pochodzi z X wieku lecz jest w nim sporo fantazji i legend, także trudni jest ustalić historyczna prawdę o nim. Fakt ten dowodzi, iż święty cieszył się powszechnym kultem a do dzisiaj ma swoje sanktuaria w świecie i w Polsce.

Św. Idzi żył prawdopodobnie w VI wieku. Prowadził początkowo pustelnicze życie, w późniejszym okresie skupił wokół siebie wielu uczniów i został ich opatem. Zasłynął przy tym niezwykłymi cudami i to one zostały długo w pamięci ludzi i zyskały mu sławę nawet po śmierci. Nie znamy bliższego żywotu świętego Idziego. Głównym ośrodkiem jego kultu jest francuskie miasto Saint Gilles, koło Nîmes. Jest patronem matek karmiących, bo jak głosi legenda, w czasie gdy święty żył na pustyni, łania karmiła go mlekiem.