Święty Urban

Św. Urban I - święty Kościoła katolickiego, papież – jego pontyfikat przypadał w okresie od 222 do 230.

Wzmiankowany jest przez Euzebiusza w jego historii oraz imię jego wymienione jest w Coemeterium Callisti, ale o jego życiu niewiele wiadomo. W brewiarzu katolickim (z 25 maja) mówi się o licznych nawróconych, między którymi są św. Cecylia, jej mąż Walerian i jego brat Tyburcjusz. Uważany jest za męczennika, a pogrzebany został na Coemetarium Praetextati.

Na miejscu męczeństwa św. Cecylii, na Trastevere, kazał zbudować kościół w którym spoczywają szczątki, patronki muzyki. Według Martyrologium św. Hieronima został pochowany na cmentarzu Kaliksta przy Via Appia. Jest patronem winnic, jego wspomnienie liturgiczne przypada na 25 maja. W tym samym czasie antypapieżem był św. Hipolit.