Koncert pasyjny

KONCERT PASYJNY
Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu
na podstawie medytacji księdza Grzegorza Strzelczyka
wykonanie JERZY ZELNIK
muzyka BALTIC NEOPOLIS ENSEMBLE
04.03.2018 (niedziela) / godz. 17.30 Kościół św. Urbana w Brzeszczach
Na program KONCERTU PASYJNEGO składa się medytacja księdza Grzegorza Strzelczyka oraz Oratorium Josepha Haydna Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, które jest jednym z najbardziej uduchowionych, obrazujących głęboką wiarę w Boga, dzieł kompozytora. Udział w wydarzeniu biorą - uznany aktor teatralny i filmowy Jerzy Zelnik oraz Baltic Neopolis Ensemble (muzycy - liderzy Baltic Neopolis Orchestra).
Dopełnienie całości stanowi oprawa multimedialna na podstawie filmu Pasja Mela Gibsona. Wstęp wolny.
KONCERT PASYJNY będzie prezentowany w okresie Wielkiego Postu w 14 katedrach i świątyniach w Polsce, w ramach projektu 14 KATEDR,. Liczba 14 w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji drogi krzyżowej.
Jest to druga edycja projektu, pierwsza odbyła się w 2017 r. i spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności.
SIEDEM OSTATNICH SŁÓW CHRYSTUSA NA KRZYŻU - Jerzy Zelnik o Projekcie:
"Siedem słów? - Czy raczej ostatnie siedem nauczań cierpiącego człowieka – Boga. Liturgia umierania. Jego testament duchowy.
Józef Haydn postanowił muzyką opisać Chrystusowe konanie. My, fragmentami filmu Gibsona „Pasja”, chcemy przybliżyć obraz tej męki. Rozważania księdza Grzegorza Strzelczyka, spisane w Lugano w roku 1996, w przejmujący sposób trafiają do serca każdego, kto czuje się w jakiś sposób współwinny tej męki krzyżowej naszego Zbawiciela."